Проект “Еразъм+”
2022 г.
През 2022 г. Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн – Варна, приключи изпълнението на проект 2020-1-BG01-KA102-078477 “Европейската практика – път към успешната професионална реализация“
Проект 2020-1-BG01-KA102-078477 “Европейската практика – път към успешната професионална реализация” е съфинансиран от Програма „Еразъм+“ на Европейския съюз. Размерът на финансовата подкрепа за реализиране на дейностите по проекта възлиза на 72780 евро.
Дейностите по проекта стартираха на 01.06.2020 г., с обща продължителност – 24 месеца.
Проектът се реализира в партньорство с Частна професионална и технологична гимназия «Мириам» град Тулуза, Франция.
По време на действието на проект 2020-1-BG01-KA102-078477, Програма „Еразъм+”, Ключова дейност 1 „Образователна мобилност на граждани“, сектор „Професионално образование и обучение“, тридесет ученици от специалности: Моден дизайн, Организация и технология на фризьорските услуги и Организация и технология на козметичните услуги имаха възможност да обогатят професионалните си познания и умения в конфекционни предприятия, фризьорски салони и козметични студиа на град Тулуза, Франция.
Партньорът ни от ЧПТГ “Мириам” осигури стажове за 30 ученици, разпределени в 3 потока. Учениците от професионално направление Дизайн и Производствени технологии – текстил, облекло, обувки и кожи, проведоха практическо си обучение в предприятието “Мод е компани”, което е водещо предприятие в областта на конфекционно производство и в производствената база на ЧПТГ „Мириам“, където се запознаха с нов модел на професионално обучение за придобиване на умения при изработването на облекла.
За учениците от професионално направление Фризьорски и козметични услуги се осигуриха стажове в следните фризьорски и козметични студиа: “Енститю”, “Руиз”, “Льо вестиер де гарсон”, ” Акор е биенетр” и “А&C енститю“.
По време на практическото си обучение, учениците се запознаха с нови продукти за грижа за коса и лице, усвоиха нови техники при изработване на фризури, придобиха умения за работа със специализирано оборудване във фризьорските и козметични студиа.
Практическото обучение се проведе през юли 2021 г. и март 2022 година.
Освен с придобитите професионални знания и умения, учениците от ПГ по текстил и моден дизайн – Варна се запознаха с общественото устройство и културните забележителности на района Миди Перине, Франция. Чрез участието си в проект 2020-1-BG01-KA102-078477 “Европейската практика – път към успешната професионална реализация“, съфинансират от Програма „Еразъм+“ на Европейския съюз, младитете хора успяха да съизмерят своите знани и умения с връстниците си от училището партньор, повишиха мотивацията си за професионално развитие и реализация на пазара на труда, придобиха увереност за справяне с производствените задачи в реална работна среда, повишиха езиковите си знания и уменията за работа в екип.
Снимки от изпълнението на проекта
2020 г.
Европейската практика – път към успешната професионална реализация
За осми път Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн – Варна, спечели финансиране в рамките на европейските програми „Леонардо да Винчи“ и “Еразъм+“!
Трийсет ученици от гимназията ще имат възможност да обогатят професионалните си познания и умения в конфекционни предприятия, фризьорски салони и козметични студиа на град Тулуза, Франция.
Партньор по проекта е Частна професионална и технологична гимназия «Мириам» град Тулуза, Франция.
Партньорът ни от ЧПТГ „Мириам“ ще осигури стажове за 30 ученици, разпределени в 3 потока. За 9 ученици от професионално направление Дизайн и Производствени технологии – текстил, облекло, обувки и кожи, партньорът ни ще осигури практическо обучение в предприятията „Mode et compagnie“ и ателие „Chanel“, които са водещи предприятия в областта на конфекционното производство и наши дългогодишни партньори. За 21 ученици от професионално направление Фризьорски и козметични услуги ще осигурят стажове в следните фризьорски и козметични студиа, в които наши ученици са провеждали практическо обучение: салоните: „Institut“, „Ruiz Pichou“, „Hear pur“, „Julien Thomas“, „Wonderfull“, както и в козметичните студиа: „Giz Beaute“ и „Carmabelor
Стажовете ще се проведат през октомври 2020 г. и март и май 2021 година.
По време на стажа младите хора от професиите Дизайнер, Фризьор и Козметик ще се запознаят с организацията на труда, общественото устройство и културните забележителности на Франция. Местата за провеждане на практическото обучение са в съвременни предприятия, салони, студиа и ателиета, където се прилагат нови техники и технологии, използват се иновативни продукти и се дава възможност на младите хора да се включват активно в цялостния производствен процес.
Убедени сме, че тези стажове ще мотивират нашите ученици за професионално развитие и реализация на пазара на труда и последващо повишаване на личната им квалификация.
2018 г.
В изпълнение на мисията си да осигурява качествено образование на своите обучаеми, Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн реализира през 2017 и 2018 година европейски проект в рамките на Програма „Еразъм+“, озаглавен „ Подобряване на професионалните компетенции чрез стажове в Европа“.
През октомври 2017 г. 10 ученици от професиите Моделиер-технолог на облекло, Фризьор и Козметик имаха възможност да проведат практическо обучение в реална работна среда в предприятия и ателиета в град Тулуза – Франция. Културната програма им позволи да се запознаят и с редица исторически и културни забележителности в Тулуза и региона.
През април 2018 г. предстои заминаване на втори поток от същите специалности.
В рамките на проекта учениците ще присъстват и на практически занятия по фризьорство и козметика в гимназия „Жасмин“ и по моделиране и изработване на облекло в гимназия „Мириам“ в град Тулуза – Франция.
По време на стажа младите хора ще се запознаят с организацията на труда, общественото устройство и културните забележителности на Франция. Този стаж ще ги мотивира за професионално развитие и реализация на пазара на труда и последващо повишаване на личната им квалификация. Те ще развият адаптивността си за работа в чуждоезикова среда
Тази образователна мобилност позволява на нашите обучаеми да съизмерят своите умения с изискванията на европейския пазар на труда и да подобрят и обогатят професионалните си компетенции.
Реализацията на проекта постигна следните заложени цели:
- Подобри се качеството и привлекателността на професионалното образование и обучение;
- Създаде се по-привлекателен образ на професионалното образование и обучение;
- Издигна се имиджът на гимназията и бе създадено доверение у партньорите;
- Повиши се мотивацията на участниците за учене и усвояване на избраната професия;
- Подобриха се езикови компетенции на участниците;
- Отваряне към Европа и разширяване на възможностите за професионална реализация;
- Придобиване на нови професионални умения и компетенции;
- Формиране на креативно мислене у младите хора, необходимо им за успешното вграждане в професионалната среда;