Изберете страница

Професионална гимназия по текстил и моден дизайн – Варна участва в значима работна среща, посветена на бъдещето на текстилната индустрия в Дунавския регион. Домакин на събитието беше компания Тексайкъл.

Инж. Людмила Начева е член на управителния съвет на Националната асоциация на училищата по мода “Росица Иванова” и член на Секторен съвет на уменията „Производствени технологии – текстил, облекло, обувки и кожи“) по проект: BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, финансиран от Програма „Образование“ 2021- 2027, съфинансиран от Европейския съюз, с бенефициент – Министерство на образованието и науката. Тя представи новата професия “Устойчива мода” и подчерта нейното значение за съвременната образователна система и индустрия. По време на срещата бяха обсъдени предизвикателствата пред професионалното образование и необходимостта от активно партньорство с бизнеса.

Производството на текстил е една от най-замърсяващите глобални индустрии (отговорна за 20% от промишлените отпадни води, отделяща големи количества парникови газове). Анализите показват, че 86% от дрехите се депонират или изгарят след употреба и само 1% се рециклират в нови дрехи. Затова Директивата на ЕС за отпадъците (WFD) изисква разделно събиране на текстилните отпадъци в ЕС до 2025 г. Консорциумът GREEN-TEX включва 11 партньора от 9 държави, които работят заедно за постигането на обща цел – насърчаване на производството на устойчив текстил в Дунавския регион.

Проектът GREEN-TEX има за цел да укрепи транснационалното сътрудничество и иновациите в устойчивия текстилен сектор на Дунавския регион и по този начин да направи участниците във веригата на стойността в партньорските региони по-устойчиви и конкурентоспособни в приспособяването към глобалните промени от традиционни към по-регенеративни кръгови икономически зелени текстилни практики.

GREEN-TEX ще създаде и тества нови решения по цялата верига на стойността (от модния дизайн до производството и употребата, както и събирането на текстилни отпадъци) и ще ги провери в различни контексти в рамките на проектната територия. Дигиталните решения ще бъдат неразделна част от проекта GREEN-TEX, тъй като всички партньорски региони се нуждаят от ефективна система за събиране на текстилни отпадъци с публично достъпна онлайн карта на пунктовете за събиране, подкрепена от кампании за повишаване на осведомеността. Решенията на Green-Tex ще бъдат включени в “Платформата за обучение и иновации Green-Tex”.

Проектът прилага многосекторен подход, интегрирайки партньори и заинтересовани страни от текстилния сектор, събирането и рециклирането на отпадъци, дизайна на продукти и други сектори. Той също така интегрира всички участници в рамките на четворната иновационна спирала, която е от значение за успешното прилагане на кръговостта в текстилния сектор.